Ankraj Kafası, Altyapı Ekipmanları

Ankraj Başlığı

Başlık plakasıyla beraber çalışan bu kısım ön germe kuvvetinin zemini tutan iksa yüzeyine aktarılmasını sağlar. Ankraj başlıkları, tendonu oluşturan sarmal çelik halatların tip ve adetlerine göre dizayn edilir. Ankraj tendonlarının başlık plakasına sabitlenmelerinde dişli kıskaç kelepçeler-kama (grip) kullanılır.  

Ankraj Elemanları

  • Tendon malzemesi
  • Yük dağıtma plakası
  • Ankraj kafası
  • Ankraj kamaları(sıkıştırıcı)
  • Ayırıcılar
  • Polietilen Hortum

Tendon malzemesinin çapı ve adedi, yük dağıtım plakasının boyutları,ankraj kafasının çapı ve delik sayısı, ankraj kamalarının sayısı proje doğrultusunda ankraj yüklerine göre hesaplanır.

Firmamız her boy ve ebatta ankraj kafası üretmektedir.

Ankraj

Bir şeyi kendisinin ardındaki daha sağlam ve stabil bir yere gömme, sabitleme işlemi. ingilizce "anchorage" sözcüğünden geldiği rivayet olunur. bir "mühendislik terimi" olduğunu söyleyeyim ve örnekleyeyim:

misal istanbul metrosu'nu inşa ediyorsunuz (veya çok derin bir temel çukuru açıyorsunuz). haliyle belli bir noktadan sonra kazdığınız toprak kayacak, size doğru gelecek. işte bu noktada stabil olmayan toprağı, arkasındaki daha sağlam olan bir kısma (kimi zaman ardındaki sağlam toğrağa, kimi zaman sadece ankrajın sürtünmesine güvenip mevcut toprağa, kimi zaman da evvelden arka tarafa çakılmış/dökülmüş betonarme kazıklara) sabitlenmesi gerekir; veya toprağı taşımak için yaptığınız dayanma yapısı belli yerlerde yükleri taşıyamayacaktır ve yine aynı şeye ihtiyaç duyacaksınızdır. işte bu işleme ankrajlama, bu işlemi yapmak için kullanılan tüm elemanlara da hep beraber ankraj denir.

genel uygulama şöyle: ankraj deliği açılır, ankraj çubuğu denen metal, ince uzun bir eleman bu deliğe sokulur, çimento şerbeti ile bu delik doldurulur (ve tabi bu çimento şerbetinin yeterli dayanımı kazanması da beklenerek) deliğin kafası lama ile kapatılır ve daha sonra o çubuğa uygun civata ile "yeterli" sıkma işlemi yapılır (sıkmanın azı da, fazlası da zarar). zeminin durumuna göre bu ankrajların aralıkları değişir.

Ankraj Kafası | Jet Grout | Kaya Matkapları

 

ÜRÜNLERİMİZDEN

Çatal ve Topuz Matkap
Image Detail
Jet Piston Yatağı Bushing
Image Detail
Down The Hide Tiji
Image Detail
altyapı ürünlerimizin tamamını görmek için tıklayın